Newsletter
Dołącz do grona 700+ czytelników.

Trening, a zakwasy

Ból mięśni po treningu

Cześć, dziś napiszę jak zlikwidować zakwasy. Każdy z nas, chociaż raz w życiu mógł doświadczyć bólu mięśni po wcześniejszej aktywności fizycznej. Zazwyczaj pojawia się wtedy, gdy przez dłuższy czas jesteśmy mało aktywni fizycznie i z dnia na dzień wpadamy na pomysł, że warto się poruszać. Może być to zwykła wycieczka po górach, aby nasze uda i łydki odezwały się na drugi dzień, kilku godzinna przejażdżka na rowerze czy jakiekolwiek zajęcia grupowe w klubie fitness. Niedługo ma spaść śnieg, także nawet po intensywnym odśnieżaniu na kolejny dzień mogą dać o sobie znać nasze ramiona. W dalszej części dowiecie się, dlaczego bolą nas mięśnie po treningu, jak powstają zakwasy i jak sobie z nimi radzić. (Jeśli chcesz dowiedzieć się o regeneracji po treningu – zajrzyj do poprzedniego artykułu).

zakwasy-a-trening

Czy zakwasy po treningu to dobry znak?

Zdarza się Wam dzień lub dwa po udanej sesji treningowej czuć ból mięśni, potocznie mówiąc – zakwasy? Mieliście problemy z wyprostowaniem ręki czy zwykłym przeciągnięciem się na łóżku? Jeśli nie to nic straconego, a jeśli tak to nie ma się, czego bać!

Pewnie wielu z Was się zastanawia czy występowanie zakwasów po treningu to dobry, czy zły objaw?
Nasze ciało zostało skonstruowane tak, aby po intensywnym wysiłku fizycznym następowała regeneracja uszkodzonych włókien mięśniowych. Niektórzy bardzo lubią, gdy na drugi dzień bolą ich wszystkie mięśnie, dopiero wtedy są przekonani o jakości swojego treningu. Wychodzą z założenia, że ,,skoro boli to rośnie” i akurat w tym przypadku jest to prawda, w dni nietreningowe należy szczególną uwagę przywiązać do regeneracji, aby dieta zawierała wszystkie pełnowartościowe produkty oraz nasz sen był dobrej jakości. Natomiast jeśli regularnie kilka razy w tygodniu odczuwamy skutki wykonywanych treningów, należy zastanowić się czy to co robimy podczas sesji treningowej ma naprawdę sens i czy nasz organizm wyrabia z regeneracją. Jak dobrze wiecie mięsień rośnie w momencie, w którym odpoczywa – nie rośnie na sali treningowej. Jeśli my będziemy katować się co trening 3-4x w tygodniu to kiedy mięsień ma się zregenerować i rozwijać? Tutaj mamy drugą stronę medalu. Trening do upadku mięśniowego jest w porządku, ale nie należy przesadzać bo w dalszym ciągu wywołujemy mikrourazy naszych mięśni. Tak – urazy, jeśli ich będzie za dużo zamiast iść na przód, będziemy stać w miejscu.
Czyli podsumowując, podczas treningu nasze włókna mięśniowe ulegają uszkodzeniu. Są ciągle skracane i rozciągane, co powoduje mikrourazy strukturalnych włókien mięśniowych. W dalszej kolejności następuje regeneracja tych włókien, aby kolejnym razem ból mięśniowy był mniejszy lub nie wystąpił w ogóle. Wszystko zależy od tego, do jakiego stanu doprowadzimy nasze mięśnie podczas treningu.

Jak zlikwidować zakwasy?

Zakwasy to nic innego jak: mikrourazy strukturalnych włókien mięśniowych, które powstają podczas wysiłku fizycznego. Poziom bólu mięśni, czyli potocznie zwanych zakwasów zależy od rodzaju wcześniej wykonywanego wysiłku. I teraz pojawia się pytanie, jak sobie z nim radzić, gdy już się pojawi?

Najpopularniejsze metody zwalczania zakwasów po treningu:

  • Masaż
  • Nieobciążające ćwiczenia fizyczne, czyli nic innego jak lekki trening.
  • Delikatne rozciąganie
  • Gorącą kąpiel
  • Gorące okłady
  • Wizyta w saunie
  • Krioterapie
  • Zimny prysznic

Dwie pierwsze pozycje są skutecznymi i sprawdzonymi sposobami. Zostały również potwierdzone badaniami, jako skuteczne w radzeniu sobie z bólami mięśniowymi po dużej aktywności fizycznej, przekraczające możliwości naszych mięśni. Dlatego jeśli chcesz, chociaż trochę zmniejszyć ból mięśni po treningu skup się na tych 2 elementach, niżej wypisałem również kilka ciekawych możliwości, które mogą również w tym pomóc.

Wyżej wypisane rzeczy mogą nas zrelaksować i odświeżyć. Zimny prysznic może być dla nas delikatnym szokiem, ale jeśli ktoś lubi to, czemu nie?

Nie możemy zapomnieć o tym, że nasza dieta musi być odpowiednio zbilansowana w celu dostarczenia wszystkich niezbędnych minerałów dla naszego organizmu, mięśni. Dzięki temu na pewno poprawimy naszą regeneracje oraz SEN bardzo dobrze wpływa na regeneracje naszego organizmu pod względem fizycznym jak i psychicznym, ale o tym innym razem.

Zakwasy to taki sportowy kac

 

Zobacz inne artykuły

Instagram@mateuszturecki

Follow Me to Stay Updated

Notice: Undefined property: stdClass::$data in /home/mateuszt/public_html/mateuszturecki.pl/wp-content/themes/mateuszturecki/footer.php on line 11 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/mateuszt/public_html/mateuszturecki.pl/wp-content/themes/mateuszturecki/footer.php on line 11